Wielu ludzi odczuwa strach przed wizytą w gabinecie dentystycznym. Wręcz u co drugiego Polaka pojawia się lęk na myśl o zabiegu stomatologicznym. Przede wszystkim obawy te wiążą się z odczuwaniem bólu, ale też powodowane bywają widokiem narzędzi dentystycznych, specyficznym zapachem czy także samym gabinetem.
W takiej okoliczności, stomatolog może sięgnąć po tzw. sedację. Jest to uspokojenie uzyskiwane za pomocą specjalnych środków farmakologicznych, wywołuje stan odprężenia i relaksu , a oprócz tego niweluje uczucie niepokoju i bólu. Sedacja ma na celu ułatwienie wykonania drobnych zabiegów medycznych, kosmetycznych oraz dentystycznych. Znajduje przeznaczenie nie tylko i wyłącznie u dorosłych, ale także u dzieci, o ile podczas zabiegu wymagane jest długotrwałe pozostawanie w bezruchu.
Sedacja zwykle towarzyszy znieczuleniu miejscowemu, a w jej trakcie pacjent pozostaje świadomy, zachowuje kontakt wzrokowy i może mówić. Jednakże znieczulenie ogólne wykonywane jest w gabinecie dentystycznym rzadko, ponieważ wymaga obecności wykwalifikowanego anestezjologa. Dentysta stosuje najczęściej sedację wziewną, czyli gaz rozweselający będący mieszaniną tlenu i podtlenku azotu. Gaz rozweselający wdychany jest przez specjalną maskę. Sedacja może być podana na przykład. przed zabiegiem usuwania próchnicy. piaskowania, usuwania kamienia. Metoda ta jest bezpieczna, może być stosowana u osób powyżej 3. roku życia oraz podawana pacjentom z chorobami serca czy astmą. Przeciwwskazania stanowią m.in. przeziębienie, katar, powiększenie migdałków, zapalenie zatok i ucha.
Zobacz: dentysta pruszków.