Magazynowanie materiałów niebezpiecznych

Składowanie substancji niebezpiecznych
Składowanie materiałów i substancji niebezpiecznych nie jest sprawą zwykłą. Takie miejsca, gdzie tego rodzaju materiały i ciecze będą przetrzymywane, muszą spełniać bardzo rygorystyczne normy przeciwwybuchowe, a także być ponadto chronione przed wandalami. Wtargnięcie niepowołanych osób i na przykład zaprószenie ognia mogłoby mieć fatalne konsekwencje.

Magazyn substancji niebezpiecznych, toksycznych, łatwopalnych i tego rodzaju cieczy musi być głównie odpowiednio ogrodzony. Musi być również pod stałym nadzorem, dlatego najlepiej zlokalizować go wewnątrz terenu fabrycznego. Składowanie innych materiałów może odbywać się w różnych miejscach, ale lokalizując magazyn chemikaliów na terenie fabryki zwiększamy znacznie szanse na to, że nikt się do niego nie włamie.

Kolejna kwestie to zapobieganie wybuchom. Wszelkie metalowe elementy na terenie takiego magazynu muszą być absolutnie podłączone do uziemienia, które musi w dodatku mieć specjalną charakterystykę. Chodzi o to, ażeby nie nastąpił przeskok iskry np pośród naelektryzowaną odzieżą a stalowym ogrodzeniem, ponieważ to może wywołać pożar lub, jeśli jest to magazyn gazów, dosłownie doprowadzić do wybuchu. O ile chodzi o konsekwencje, to te mogą być ogromne jeśli na miejscu jest zmagazynowane sporo substancji niebezpiecznych.

Eksplozja może być tak silna, że zniszczy teren w promieniu dosłownie kilkuset metrów wokół, zabijając przy okazji wszystkich którzy znajdują się w pobliżu. Dlatego tak ważne jest, ażeby miejsce to odpowiednio chronić , a ponadto zastosować wszystkie możliwe zabezpieczenia przeciwwybuchowe i przeciwpożarowe.

Warto zobaczyć: magazyn chemiczny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s