Pies jest bardzo żywotnym zwierzęciem. Ubóstwia spacery i bieganie. Młode psy dużo się przemieszczają i bawią na świeżym powietrzu.
Stąd u psów łatwo o zranienia. Każdy właściciel psa powinien posiadać elementarną edukację na temat tego, jak leczyć rany u psa. Dowiedzieć się tego można z książek dla hodowców, z internetu albo od weterynarza. Najlepiej, jeśli rany u psa leczy się specyfikami zaleconymi przez lekarza weterynarii. Są to substancje przeznaczone specjalnie dla psiej skóry.
Zdarzają się niezbyt duże uszkodzenia skóry, takie jak otarcia u psa. Wówczas zazwyczaj wystarczy przemyć zranione miejsce chłodną wodą i pozwolić naturze, ażeby działała sama. Gorzej jeżeli zaobserwujemy nieprosto gojące się rany u psa. Tu sprawa staje się poważniejsza. Oprócz wizytą u weterynarza, można spróbować łagodnych domowych środków, tych samych co w sytuacji ludzi. Lekarstwem mogą okazać się okłady z naparu rumianku. Mają łagodne właściwości odkażające i wysuszające, dlatego pomogą wyleczyć zranienie u psa.
Zimą czworonogowi może doskwierać uszkodzona opuszka u psa. Dzieje się to za sprawą zamarzniętej, twardej nawierzchni, po której porusza się zwierzę. Może się to przytrafić w każdej sytuacji wtedy, kiedy spacery z psem odbywają się po trudnych terenach, takich jak kamieniste plaże. Nie ma co narażać psa na zranienia zabierając go na twarde trawy lub w pobliże kolczastych roślin. O ile zwierzę zahaczy o duży kolec, może się to skończyć jako otwarta rana u psa. Żaden posiadacz nie pragnie krzywdy swojego pupila, dlatego dba o jego zdrowie i bezpieczeństwo.
Zobacz także: otarcia u psa.