Funkcjonowanie serwerowni

Systemy informatyczne
Jeżeli z czytasz to słowa znaczy, to że korzystasz z dobrodziejstwa wynalazku, zwanego internetem. Dostęp do sieci jest dziś tak powszechny, że praktycznie zdecydowana większość z nas nie zastanawia się nad jego działaniem, analogicznie jak do porządku powszechnego przeszły inne przełomowe onegdaj odkrycia i wynalazki.

Jednym z najważniejszych części składowych światowej sieci internetowej, bez których nie mogłaby istnieć są serwery.

Często niewidoczne, ukryte w ciemnych serwerowniach te urządzenia przetwarzają co sekundę niewyobrażalne ilości danych, przesyłanych przez setki milionów osób na całym świecie.

Czym konkretnie są serwery? Są to programy lub urządzenia (najczęściej inne komputery), które umożliwiają funkcjonowanie innym aplikacjom (tak zwanym klientom). Serwery niczym karty biblioteczne w bibliotekach przechowują dane potrzebne do funkcjonowania serwisów internetowych, baz danych, i tym podobnych. Serwery stawiane są w specjalnych budynkach, zwanych serwerowniami. Budowa serwerowni to niełatwe zadanie, ponieważ serwery zużywają ogromną ilość energii emitując przy tym całe mnóstwo ciepła.

Dodatkowo, bardzo podobnie jak odkurzanym książkom w bibliotece serwerom też potrzebne jest sprzątanie. Jest to zadanie bardzo odpowiedzialne, dlatego także porządkowanie serwerowni powinno się zlecić zaufanym firmom, wyjątkowo jeśli w grę wchodzi również relokacja serwerowni. Również relokacja serwerowni nie polega tylko na przeniesieniu kabli, usunięciu kurzu czy zmianie podzespołów, niemniej jednak w bardzo wielu sytuacjach na wymianie infrastruktury w celu poprawienia wydajności.

Warto zobaczyć: porządkowanie kabli w serwerowni.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s